O projekcie

Przeszło rok temu podczas wykopalisk w Chodliku narodził się pomysł przybliżenia wszystkim zainteresowanym wyników badań archeologicznych prowadzonych od przeszło stu lat na obszarze Kotliny Chodelskiej. Region ten stanowi dla nas archeologów istne eldorado. Znajdziemy tu  ślady osadnictwa praktycznie ze wszystkich okresów chronologicznych. Szczególnie liczne i bogate są stanowiska archeologiczne z epoki brązu oraz pierwszych faz wczesnego średniowiecza – tak zwanego okresu plemiennego. Nasza idea spotkała się z aprobatą Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, który udzielił nam dotacji na jej realizację z puli środków finansowych przeznaczonych na upowszechnianie nauki.

Pomysł postanowiliśmy zrealizować za pomocą wirtualnego spaceru po najważniejszych zabytkach regionu zaopatrzonego w bogaty materiał wizualny oraz edukacyjny. Jego urzeczywistnienie nie byłoby możliwe bez pomocy przyjaciół z Oddziału Żmijowiska Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym, w szczególności mgr Pawła Lisa oraz mgr Katarzyny Tajer. Dzięki nim mogliśmy pokazać Wam znajdujące się w muzealnych zbiorach zabytki z wieloletnich badań Chodlika oraz całej Kotliny Chodelskiej. Nieocenione było również wsparcie jakiego udzieliła nam profesor dr. hab. Stanisława Hoczyk-Siwkowa, wieloletnia badaczka Chodlika oraz okolic. Dzięki udostępnionym nam materiałom możliwe było stworzenie znacznej części materiałów edukacyjnych oraz wizualnych.

Wirtualne Muzeum Chodlika to już drugi duży projekt naukowy realizowany przez nas w Kotlinie Chodelskiej z ramienia Stowarzyszenia Naukowego Archeologów Polskich Oddział w Warszawie. W 2013 roku dzięki wsparciu MKiDN przeprowadziliśmy badania archeologiczne obszaru z zastosowaniem najnowszej technologii Lotniczego Skaningu Laserowego LiDAR. Odkryliśmy szereg nowych zabytków w tym wczesnośredniowieczne cmentarzyska i wał podłużny. Razem z naszymi partnerami i przyjaciółmi wspólnie dbamy o dziedzictwo kulturowe regionu oraz jego popularyzację.


Realizacja: Stowarzyszenie Naukowe Archeologów Polskich Oddział w Warszawie, projekt finansowany ze środków Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

loga1

Partnerzy projektu:


Nasz zespół: 

Pomysł i realizacja, projekt, fotografia, tekst i materiał ilustracyjny: Łukasz Miechowicz

Wirtualny spacer, panoramy sferyczne, fotografia zabytków, fotografia lotnicza, film: Adam Oleksiak

Wirtualny spacer: Jacek Kajetan Witkowski

Rysunek, grafiki: Kinga Bijak

Modele 3D i rekonstrukcja grodziska: Jakub Kaniszewski

Film, montaż, efekty dźwiękowe: Jakub Stępnik

Film, podkład muzyczny: Zuzanna Szymczak

Korekta tekstów: Agnieszka Chlebicka

Mapa na podstawie NMT LiDAR: Łukasz Miechowicz, Magdalena Bryk

Projekt logo Wirtualnego Muzeum oraz Misji Archeologicznej: Magdalena Bryk


Mapy LiDAR: MGGP Aero Sp. z o.o. www.mggpaero.com

Projekt i wykonanie strony: Łukasz Miechowicz, kembo.pl



Film: 

Realizacja: Misja Archeologiczna w Chodliku, Stowarzyszenie Naukowe Archeologów Polskich Oddział w Warszawie

Czyta: Mateusz Paszkiewicz
Produkcja: Łukasz Miechowicz, Jakub Stępnik
Zdjęcia: Łukasz Miechowicz, Jakub Stępnik
Montaż: Jakub Stępnik
Zdjęcia z powietrza: Adam Oleksiak
Skrzypce: Zuzanna Szymczak
Rysunki: Kinga Bijak

Muzyka: Percival (http://percival.pl/) – Karanfile, Dziewczyna Swarożyca, Jarilo
https://www.youtube.com/watch?v=JFQRz…
https://www.youtube.com/watch?v=zYJPS…
https://www.youtube.com/watch?v=ExUwU…
Mozart Violin Concerto No. 3 Master and Commander OST
https://www.youtube.com/watch?v=sGnxb…
Dźwięk: Studio Nagraniowe Moshpit Records

Serdeczne podziękowania dla zespołu Percival za udostępnienie swojej twórczości.
http://www.percival.pl/
http://www.facebook.com/PercivalSchuttenbach


Informujemy, że strona wykorzystuje pliki cookies. Pliki te mogą być umieszczane na Państwa urządzeniach służących do odczytu stron, a korzystając z naszego serwisu wyrażacie Państwo zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej informacji o celu używania i zmianie ustawień ciasteczek w przeglądarce: Tutaj.

Polityka prywatności